HİPERSONİK / HOLOSONİK SES SİTEMLERİ

HİPERSONİK SES SİSTEMİ

BHipersonik Ses Sistemi dar ve sınırlandırılmış bir ses ışını yaratarak, aynı ışık gibi sesin kontrol edilmesini sağlar. Amaç; sesin sadece düz ve ince kolonun yöneldiği yönde yayılması ve diğer yerlerde gürültü oluşturmamasıdır. Hipersonik Ses sistemleri farklı sektörlerde kullanılabilir. Müzelerden sergilere, galerilerden perakende satış noktalarına ve özel projelere kadar, Dünya’nın en iyi şirketleri yüksek kalite ve hedefli ses için bu teknolojiyi seçti.

Yüksek Ses İzolasyonu

Hipersonik Ses Sistemi, ultrases ışınını “sanal akustik kaynak” olarak kullanarak, eşsiz şekilde sesin dağılımını kontrol etmeye imkan sağlar.  Sağ taraftaki grafik, Hipersonik Ses Sisteminin ’ın yarattığı ses alanıyla, aynı ölçülerdeki klasik ses kaynaklarının teorik doğrusal ses alanlarını kıyaslamaktadır. Bu karşılaştırmadan da görüleceği gibi,  dünya üzerindeki herhangi bir ses kaynağı, Hipersonik Ses Sistemi teknolojisinin ulaştığı ses kontrol seviyesine ulaşamamaktadır.

Hipersonik Ses sistemi açık havada kullanılabilir mi?

Evet, HSS açık hava koşullarına oldukça dayanıklıdır ve birçok müşteri ürünleri açık havada başarı ile kullanmaktadır. Ürünlerin korumasını arttırmak için, kolonun arkası plastik örtü ile kaplanabileceği gibi amplifikatör de su geçirmeyen plastik kutuya konulabilir.

Bu kolonlar stereo uygulamalarında kullanılabilir mi?

Evet, Kullanılmaktadır. Ayrıca amfi ekleyerek geliştirilebilir.

İsteğe bağlı ölçülerde üretilebilir mi?

Müşterinin istediği ölçü ve şekillerde üretin gerçekleşebilmektedir. Ancak unutulmaması gerekir ki, bütün ses kaynaklarında olduğu gibi, kolonun büyüklüğü ile çıkan sesin yüksekliği ve frekansı arasında doğrusal bir oran vardır. Sonuç olarak, büyük kolonlar daha geniş frekansta daha yüksek ses üreteceklerdir. Kolon ne kadar küçük olursa, çıkan ses ve yayılma genişliği o kadar azalacaktır. Ayrıca, kolonun kapsam alanıyla boyutu da doğru orantılıdır ve uygulamaya uymalıdır

Ses ışınının oluşturduğu çerçeve dışında herhangi bir ses kaçağı var mı?

Işının dışında tam olarak sıfır olmasa bile, çerçeve dışı oldukça sessiz. Işının oluşturduğu çerçevenin bir adım dışında ses %90 düşmekte. Bu noktada ışıklandırma benzeşmesi kullanılabilir; bu sistemde ses, aynı lazerden çıkan ışık huzmesi gibi belli bir alana odaklanır. Aynı karanlık bir odada el fenerinin oluşturacağı ışığın kolayca görülebilmesi gibi, çok sessiz bir odada oluşan bu ses duyulabilir. Ancak günlük yaşantıda arkadan gelen sesler bu kaçağın kapanmasında ve dolayısıyla bu sesin duyulmamasında yardımcı olur.

Ses ışını bir nesneye çarparsa ne olur?

Hipersonik Ses teknolojisi ile üretilen ses ışını soğurulabilir, yansıtılabilir ve diğer ses dalgaları gibi dağıtılabilir. Fakat, eğer yansıtıcı yüzey duvar ve yer gibi düz ise, ses ışını doğrusallığını mükemmel şekilde korur ve akustik izolasyonunu sürdürür. Ses dalgalarının dağılması sadece yansıtıcı nesnenin duyulabilir ses dalgalarının ölçülerinde düzensiz olması durumunda meydana gelir.  Bunlar ancak sesi dağıtmak için özel kullanılan ürünlerle yapılabilir.

Hangi mesafede ses duyulabilir hale gelir?

Duyulabilir ses, ses ışınının kolonun h bütün mesafesi boyunca üretilir.

Hipersonik Ses Sistemi